
A legfontosabb tudnivalók a raklapokkal kapcsolatban, amelyekkel érdemes tisztában lenned!
Vitathatatlan tény, hogy a raklapok a világkereskedelem egyik legfontosabb eszközei. Ez persze nem meglepő, hiszen a segítségükkel, a nagykerek és gyártók gyorsan, és egyszerűen juttathatják el termékeiket a megrendelőkhöz, ráadásul biztonságosabbá tehetik a raktári tárolást is.
Ám ahhoz képest, hogy a raklapok milyen hatalmas szerepet töltenek be a tárolásban és a fuvarozásban, meglepően keveset tudunk róluk. Le mernénk fogadni, hogy Te sem gondolkoztál el még soha azon, hogy:
- Mikor és miért kezdték el őket gyártani?
- És milyen típusaik vannak?
Ha nem tudsz rögtön válaszolni ezekre a kérdésekre, ne ijedj meg! Blogcikkünk elolvasása után, ugyanis gyorsan képbe kerülhetsz és érdekes információkkal gazdagodhatsz!
A raklapgyártás kezdete
Mielőtt a 20. században, megjelentek volna a ma is használatos tárolóegységek, a nagykerek és a gyártók a termékeiket egymásra rakták – vagy letették őket a földre. A tárolás ezen módja, azonban egyáltalán nem volt hatékony, sőt! Az említett árucikkekben komoly károkat is okozott – így nem volt mit tenni, ki kellett dobni őket. Ez viszont komoly bevételkieséshez vezetett.
A gyártók és a vállalatok tehát választás elé kényszerültek: Továbbra is hagyják, hogy a legtöbb eladni kívánt áru még a raktárban tönkremenjen, vagy pedig egy alternatív, sokkal biztonságosabb tárolási módot dolgoznak ki? A döntés persze egyértelmű volt: Így születtek meg az első raklapok, amelyek nem csak a raktározást, hanem a szállítási folyamatokat is jelentősen megkönnyítették.
A második világháború alatt, tovább nőtt a tárolóegységek népszerűsége. Ekkor ugyanis:
- Megkezdődött az újrafelhasználható modellek gyártása,
- Létrehozták az első raklapperemeket, amelyekkel a törékeny dolgokat is stabilizálhatták,
- Valamint bevezették a raklap-pooling, vagyis a bérelhető tárolók koncepcióját is.
Noha mondhatnánk azt, hogy a tárolóegységek iránti kereslet azóta sokat csökkent, de csak hazudnánk. Ma is hatalmas az igény rájuk, és ezt bizonyítja az egyre többféle, piacra kerülő terméktípus is. Az alábbiakban ezeket vesszük sorra.
Milyen típusú raklapok vannak?
A tárolóegységek osztályozása ugyan kicsit összetett, ugyanakkor nagyon logikus. 4 fő szempont szerint különböztethetjük meg őket, mégpedig:
- Kialakítás,
- Emelhetőség,
- Anyagösszetétel
- És rakodási mód alapján.
A legegyszerűbb, ha sorban haladunk:
Kialakítás
Ide alapvetően 2 terméktípus tartozik:
Az euro-raklap
Az euro-raklapok mérete 1200 mm x 800 mm. Ahogy a neve is jól mutatja, ezek a tárolók elsősorban Európában használatosak, a gyártásukat, forgalmazásukat, valamint ellenőrzésüket pedig a Európai Raklap Szövetség engedélyezi. A tároló tömege 25 kg, de szállítás esetén akár 1500 kg rakományt is elbír.
Az amerikai raklap
Az amerikai, más néven univerzális raklap mérete 48” × 40”. Ezeket a termékeket – az euro-típusokkal szemben – inkább az amerikai és a japán üzletláncok szokták használni. A tömegük szintén 25 kg, és noha mozgás közben – hasonlóan az Euro-raklaphoz – 1500 kg-ot bír el, álló helyzetben még a 6000 kg-os rakományok alatt sem törik el.
Ugyanakkor még néhány egyéb, ISO által szabványosított terméket is ebbe a csoportba sorolunk, például:
- a 1016 x 1219 mm-es,
- a 1165 x 1165 mm-es,
- a 1067 x 1067 mm-es,
- és a 1100 x 1100 mm-es tárolókat.
Valószínűleg már Te is kitaláltad, de azért az egyszerűség kedvéért, elmondjuk: Ezeket a termékeket már jóval ritkábban alkalmazzák, mint az amerikai és az euro-raklapokat.
Emelhetőség
Egy raklap emelhetőségét a szerkezetébe beépített „utak”, vagy más néven „belépési pontok” határozzák meg. Ezek a pontok a tárolóegységek azon oldalait jelölik, ahová akadály nélkül becsúsztatható a targonca villája. E tulajdonságuk alapján pedig megkülönböztetünk:
- Négyutas,
- És kétutas raklapokat.
A különbség mindössze annyi, hogy míg az előbbi minden oldalához kényelmesen hozzáférhetünk a targonca villájával, addig az utóbbi esetében, már csak kát meghatározott, egymással ellentétes oldal jöhet szóba.
Anyagösszetétel
Az, hogy egy raklap miből készült, ránézésre, laikus szemmel is könnyedén megállapítható, A mai termékeket elsősorban:
- Fa,
- Fém,
- Műanyag,
- Vagy karton felhasználásával is előállíthatják.
És hidd el, egyáltalán nem mindegy, melyiket rendeled meg. Könnyen lehet, hogy egy fém tárolóért először többet fogsz fizetni, de sokkal tovább is használhatod majd, mint mondjuk egy karton-terméket.
Rakodási mód
Fontos tisztában lenni azzal is, hogy egy tárolók melyik oldalára lehet árut helyezni. Ez alapján szóba jöhetnek:
- A zárt típusú tárolóegységek, amelyeknek csak az egyik oldala,
- Valamint a megfordítható raklapok, amelyeknek már mindkét oldala alkalmas erre a feladatra,
- De használhatsz szárnyas raklapokat is, amelyeken kisebb, kiálló kallantyúk segítik majd a rögzítést.
Köszönjük, hogy elolvastad blogcikkünket, reméljük, hogy sok új információval gazdagodtál az elmúlt percekben. A hasonló témákért mindenképpen látogass el honlapunkra, és ha szeretnéd megrendelni termékeinket, vedd fel velünk a kapcsolatot, amint alkalmad nyílik rá!